Rys historyczny

Kamienica przy ulicy Szewskiej 5 w Krakowie zwana „Pod Opatrznością”, nazwę są zawdzięcza godłu - stiukowej dekoracji pod gzymsem wieńczącym przedstawiającemu oko opatrzności, ujęte w obłoki i promienie. Jej jednolita kompozycyjnie elewacja przesłania obecnie fasady dwóch średniowiecznych domów mieszczańskich rozbudowywanych i nadbudowywanych w kolejnych okresach kulturowych, niosących ze sobą wprowadzane elementy wystroju począwszy od XIV do XIX wieku. Dziś o gotyckiej proweniencji kamienicy świadczy jej kondygnacja podziemna utworzona przez zespół sklepionych komór piwnicznych, wzniesionych z wapienia i cegły z portalami ramującymi przejścia między komorami.

Węższy dom, bliższy Rynkowi, był w wieku XVI własnością szlacheckiej rodziny Milżyckich, zaś w połowie XVIII wieku należał do uposażenia OO. Benedyktynów w Tyńcu. Był to budynek piętrowy, powiązany z oficyną tylną gankami zawieszonymi na murze granicznym. Szerszy, zachodni dom był w tym czasie dwupiętrowy, nadto posiadał także oficynę boczną. Został on w połowie XVI wieku włączony w obręb zabudowy Pałacu Spiskiego przy Rynku Głównym 34, będącego własnością Lubomirskich.
Wyłączenie na powrót tego budynku z zespołu Pałacu Spiskiego i jego przebudowa miała miejsce w połowie XVIII wieku. Istotnym dla obecnego kształtu przestrzennego budynku frontowego była akcja budowlana prowadzona na początku XIX wieku przez ówczesnych właścicieli rodzinę Lewińskich, kiedy to scalono obydwa budynki, wprowadzając bogaty wystrój wnętrz i elewacji frontowej w duchu klasycyzmu.

W wieku XIX i niemal do końca XX wieku był on czynszową kamienicą mieszczańską. W latach powojennych stan budynku zarządzanego przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej sukcesywnie się pogarszał, wskutek braku bieżących napraw, co w konsekwencji uniemożliwiło jego dalszą eksploatację.

Kamienice na początku lat dziewięćdziesiątych zakupiła krakowska rodzina Szewczyków. Dwaj bracia Janusz i Tadeusz podjęli sukcesywne remonty konserwatorskie budynku frontowego pod opieką Urzędu Konserwatorskiego. Podpiwniczając podworzec uzyskano współczesny układ funkcjonalno-przestrzenny piwnic, harmonijnie powiązany z przyuliczną partią zabudowy.

Kluczowe zamierzenie z punktu widzenia uwydatnienia historycznej wartości tejże kamienicy rozpoczęto jednak na początku lat dwudziestych bieżącego wieku, zaraz po tym jak własność kamienicy spoczęła w rękach młodszego z braci - Janusza Szewczyka. Przedsięwzięto działania mające na celu przeprowadzenie generalnego remontu budynku i przywrócenie jego pełnej krasy.

Dzięki udanej przebudowie klatki schodowej, układ komunikacyjny kamienicy doprowadzono do obowiązujących norm jak również uzyskano połączenie komunikacyjne z oficynową partią zabudowy, która została odtworzona zachowując jej historyczny układ kubatur. Na dachu tychże oficyn powstał taras widokowy. W historyczny układ murów wkomponowano dwa szyby windowe z dźwigami osobowymi. Te działania pozwoliły na stworzenie funkcjonalnego układu pomieszczeń na kondygnacjach naziemnych w zespole budynków frontowego i oficynowego, w który zaaranżowano 41 pokoi hotelowych. Wykonano nowe poszycie dachu oraz wyremontowano i przywrócono dawne detale elewacjom.

Instalacje budynku wykonano w oparciu o najwyższe technologie co stawia przeprowadzoną adaptację i modernizację obiektu dla nowych funkcji, w zgodzie z poszanowaniem wszelkich zabytkowych elementów konstrukcji oraz zabytkowego wystroju detali i wyposażenia architektonicznego.

W roku 2025  swoją działalność rozpoczyna pięciogwiazdkowy hotel „Experior Boutique Hotel” wieńcząc losy tej krakowskiej kamienicy i otwierając jej piękne wnętrza dla Gości.

Zgoda na pliki cookie
Konfiguracja
O plikach cookie